Gaz Kromatografi Cihazı Bakımı | LabServis

İç Donanım, Enjeksiyon ve Dedektör Bakımı;

GC bakımı için ilk yapılan işlem, cihazın hassas tüm parçalarının, elektronik kartlarının, hassas optik yüzeylerinin bez kullanmadan tozlardan arındırılmasıdır. Tozlardan arındırma işleme ilerde oluşabilecek kart arızalarına önlem amaçlı yapılmaktadır ve sistem performansına etki edebilmektedir.

İnjektör bölmesinde septum, liner, oring  kontrol edilir. Septum’da zamana ve enjeksiyon sayısına bağlı olarak aşınlamalar olur. Liner’da zamanla kirlilik oluşur bu da analiz sonucuna doğrudan etki edebilir. Bu yüzden belirli aralıklarla septum,liner ve oringlerin değiştirilmesi tavsiye edilir. Dedektör, gaz girişleri, Hidrojen ve Hava akışları (FID için) kontrol edilir. Kullanılan gazların saf olduğuna dikkat edilmelidir .Gazda olabilecek safsızlıklar analizde kirlilik olarak görülecektir.

GC Performans Testleri (OQ/PV); 

Eğer ön kontroller uygunsa cihazın dış temizliği de yapıldıktan sonra genel performans testlerine geçilir.

Bu aşamada cihazın doğruluğu için gerekli standartlar kullanılarak cihazda yeterlilik testleri yapılır. Eğer cihaz, bu testlerden herhangi birinde limit değerlerinin dışında çıkıyorsa Servis Mühendisimiz cihazın yazılımsal ya da donanımsal ölçüm kaymasını tespit eder.Tespit edilen ölçüm kaymasının nedeni belirlenir ve gerekli işlem uygulanır. Yeterlilik testlerini tekrar uygulayarak tolerans içi sonuçlarla birlikte size dosya halinde sonuçlar teslim edilir.

Cihaza ait Headspace ünitesi var ise gerekli testler headspace ünitesini de kapsayacak şekilde genişletilerek yapılır.